غار کتله خور

غار كتله خور در استان زنجان، در نزديكي شهر كوچك گرماب واقع است.

طول اين غار تا 30 كيلومتر و در 4 طبقه نقشه‌برداري شده است.

غار كتله خور، غاري است آهکي که در برخي نقاط آن گل رس و خاک‌هاي حاوي اکسيد آهن قابل مشاهده است.

اين غار از نظر قدمت با غار عليصدر همدان برابري مي‌کند با اين تفاوت اين غار تقريبا خشک است.

غار کتله خور در نهايت به غار عليصدر همدان متصل مي‌شود.

از ديگر عجايب اين غار، تعدد طبقات آن است که در ميان غارهاي جهان کم نظير است.
+ نوشته شده در سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 20:31 توسط محمد حسین |

سواحل زيباي کيش

 
 
 
 

بقیه در ادامه مطلب...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 20:30 توسط محمد حسین |

شهرسوخته زابل شهري پنج هزارساله در دل كوير است كه نهان شدن اسرار نهفته‌اش در هر فصل كاوش، باستان‌شناسان و مردم دنيا را حيرت زده به سوي خود جلب مي‌كند.

براساس آثار موجود و مكشوفه باستاني، سرزمين سيستان و بخصوص شهر سوخته از گذشته‌هاي دور داراي تمدن فرهنگي بسيار شكوفا بوده است.

اندك شهرهاي باستاني شامل شوش، تپه مليان در ايران و موهنجارو در پاكستان تنها از لحاظ قدمت با شهرسوخته زابل برابري دارند.

شهرسوخته زابل از پنج بخش شامل، گورستان، منطقه مسكوني، بناهاي يادماني، صنعتي و بخش مركزي تشكيل شده است.

ساكنان شهرسوخته درپنج هزارسال قبل مواد اوليه ساخت جواهرات را از نقاط دوردستي ازجمله بدخشان افغانستان و خراسان به صورت خام به اين مكان وارد مي‌كردند.

درشرايط حاضر كه نزديك به دو هزار سال از پايان اسقرار انسان در شهرسوخته زابل گذشته است انواع سفالينه‌ها و ظروف سنگي كه بعضاً شكسته هستند را مي‌توان درسطح محوطه وسيع اين شهر پيدا كرد.

ساكنان شهر سوخته به علت همراه گذاشتن اشيا، ابزار كار، موادغذايي وآرايشي در گور مردگانشان به زندگي پس از مرگ اعتقاد داشته‌اند.

توانمندي‌هاي منحصر به فرد شهرسوخته از لحاظ داده‌هاي باستان شناسي بويژه آثارانساني، جانوري و گياهي زمينه مناسب رابراي ايجاد پايگاهاي متنوع دراين شهر فراهم كرده است.

كشف زيره، گشنيز، تخته بازي شبيه شطرنج، دستور پخت پنج نمونه غذا و به خصوص انيميشن از ديگر يافته‌هاي فصل گذشته و امسال كاوش در شهرسوخته است.

طي فصول كاوش ابزارجنگي كه بتوان ساكنان شهرسوخته را ساكناني جنگجو دانست يافت نشده است.
+ نوشته شده در سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ساعت 20:28 توسط محمد حسین |

آرامگاه شاه شجاع 
شاه شجاع یکی از بزرگترین و شجاع ترین پادشاهان آل مظفر بوده است که در قرن هفتم چشم از جهان فرومی بندد و چون بعد از وی اختلاف بین جانشینان بوجود میاید وی را در محلی ساده و بدون هیچ تشریفاتی دفن می کنند ودر زمان زندیه فردی به نام میرزا محمد خان کرمانی که از نوادگان شاه شجاع بود با اجازه کریم خان زند در سال 1191 هجری قمری سنگ بزرگی بر قبر وی نهاد و باغچه ای در اطراف آن احداث کرد و این سنگ تاکنون باقی مانده است.آرامگاه دارای 4 ستون مورب است که گنبدی در بالای آن قرار دارد . سطح بیرونی گنبد به وسیله کاشی های تک رنگ نیلوفری تزئین شده است و در سطح داخلی گنبد با کاشی های هفت رنگ تصاویر گل و بوته ایجاد کرده و در چهار قسمت داخل گنبد مطالب و اشعابه خط نستعلیق نوشته اند . آرامگاه دارای محوطه ای کوچک با تعدادی درخت نارنج می باشد .
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:20 توسط محمد حسین |

آتشكده پاسارگاد
در فاصله 1500 متری از كاخ اختصاصی كوروش , در قسمت شرقی دشت مرغاب دو تخته سنگ بزرگ سفید در مجاورت تپه كوتاه خاكی به فاسله 9 كیلومتر از یكدیگر قرار گرفته اند .این دو تخته سنگ را آتشگاه یا قربانگاه پاسارگاد می دانند.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:20 توسط محمد حسین |

ارگ کریمخانی
بناي ارگ در سال 1180ه.ق /1760م توسط كريمخان زند ساخته شده است. بلندي ديوار آجري اين ارگ، 12 متر و بلنداي چهار برج آجري آن 15 متر است كه با نقش هاي ساده و زيبا تزئين شده است.
فضاي داخلي اتاقهاي ارگ با نقوش اسليمي، ترنج، گل و مرغ با رنگ هاي مختلف و آب طلا نقاشي شده است. اين بنا در شهر شيراز قرار دارد.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:19 توسط محمد حسین |

عمارت نصيرالملك
مجموعه بناهاي «نصيرالملك»‌ شامل مسجد، منزل، حمام، آب انبار و ... در شهر شيراز واقع شده است. اين بنا مربوط به «حاجي ميرزا حسن علي خان نصيرالملك» حاكم فارس در زمان قاجار(سده 13ه.ق/ سده 19م‌) است.
گچ‌كاري و آيينه‌كاري عمده ترين تزئينات بنا را تشكيل مي دهند.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:18 توسط محمد حسین |

كاخ فيروزآباد(كاخ اردشير)
اين بناي باستاني در شمال غربي فيروزآباد واقع شده است. مصالح اين كاخ ساروج و سنگ لاشه مي باشد كه با روكشي از گچ پوشيده شده است.
بناي اين كاخ مربوط به اردشير اول بنيانگذار سلسله ساساني (سده 3م) است.
به علت قرار گرفتن اين كاخ در كنار چشمه «قمپ آتشكده» آن را آتشكده فیروزآباد نيز مي نامند.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:15 توسط محمد حسین |

كاخ سروستان
كاخ سروستان در 9كيلومتري جنوب شرقي شهر سروستان واقع شده است. اين بنا مربوط به دوره حكومت ساسانيان(سده 4م.) است. بنا شامل يك ايوان مركزي و دو ايوان كوچكتر، تالار اصلي و ... است. برخي آنرا يك كاخ شكار مي دانند.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:13 توسط محمد حسین |

قلعه دختر
در فاصله 6كيلومتري شهر كنوني فيروزآباد، آثار قلعه‌اي بزرگ از سنگ و ساروج است كه بر فراز كوهي ساخته شده و داراي تزئينات گچ بري در داخل بنا مي باشد.
ساختمان بناي اين قلعه مربوط به اردشير اول بنيانگذار سلسله ساساني(سده 3م) مي باشد.


+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:12 توسط محمد حسین |

بقعه شيخ يوسف سروستاني
اين بقعه در مركز شهر سروستان واقع شده و مشتمل بر دو چهارطاقي و ستون هاي سنگي است. اين بنا دو بقعه دارد كه متعلق به مقبره شيخ يوسف سروستاني به تاريخ 680ه.ق/1262م و محمدبن حسن علي البيضاوي به تاريخ 710ه.ق/1292م است.


+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 19:9 توسط محمد حسین |

نقش برجسته بهرام(سراب بهرام)
اين اثر در 9كيلومتري نورآباد فارس قرار دارد. در اين نقش، بهرام دوم(سده 5 ميلادي) در وسط و بزرگان ساساني در اطراف او ايستاده اند. اين نقش برجسته 85/3 متر طول و 8/2 متر ارتفاع دارد.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 18:33 توسط محمد حسین |

نقش پیروزی
اين نقش برجسته يادبود نبرد و پيروزي اردشير بنيان گذار سلسله ساساني(سده 2م) بر آخرين پادشاه اشكاني (اردوان 5) است كه بر فراز صخره‌اي در سمت راست رودخانه فيروزآباد حجاري شده است. اين اثر اولين نقش برجسته ساساني و بزرگترين نقش برجسته ايران است.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 18:31 توسط محمد حسین |

تخت جمشید
تخت جمشید پایتخت اولین امپراتوری جهانی یعنی هخامنشیان در ایران است .کار ساخت پارسه در زمان داریوش بزرگ ( 520 ق.م) آغاز شد و به وسیله دیگر شاهان هخامنشی کامل شد .
از مهمترین قسمت ها ی تخت جمشید دروازه ملل ، کاخ آپادانا ، کاخ صد ستون ، کاخ تچر ، کاخ هدیش و خزانه است .تخت جمشید با تمام زیبایی هایش در سال 321 ق.م توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و اموال آن به تاراج رفت .این اثر بی نظیر امروزه د رفهرست آثار جهانی قرار دارد .


+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 18:29 توسط محمد حسین |

پاسارگاد
پاسارگاد در 70 کیلومتری جاده شیراز به اصفهان در دشت مرغاب قرار دارد .پاسارگاد نخستین پایتخت امپراتوری هخامنشی بود .این شهر توسط کوروش کبیر ساخته شد و تا اواخر حکومت هخامنشیان تاج گذاری پادشاهان این سلسله در این شهر انجام می شد.از مهمترین آثا رپاسارگاد مقبره کوروش ، کاخ ها و زندان سلیمان است این اثر ازبناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی به شمار می آید.
+ نوشته شده در شنبه ۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 18:25 توسط محمد حسین |

حافظ شیرازی

حافظ شیرازی حافظ در سال 1326 میلادی در شیراز متولد شد. اینطور که روایت می شود وی همه قرآن را از حفظ داشته است و بخاطر همین لقب حافظ یعنی حفظ کننده را به وی داده اند. او و فردوسی به عنوان معروف ترین و مشهور ترین شاعران ایران شناخته شده اند. دیوان او شامل 693 شعر می باشد که 573 تای آن غزل است. بسیاری افراد این اثر فروتنانه وی را بزرگترین شاهکار فارسی می دانند. مقبره او در شیراز بازدید کننده های بسیاری دارد که که وی را می ستایند و حتی می توان آنرا به عنوان یک مکان مذهبی محسوب داشت. حافظ بیشتر عمرش را در شیراز سپری کرد ودر باغ مصلا در کنار رود رکن آباد به خاک سپرده شد مکانی که در اغلب شعرهایش از آن تجلیل می کند.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:0 توسط محمد حسین |

دیزین در تهران
اسکی در ایران بسیار محبوب است . نخستین دستگاه حمل اسکی بازان به قله کوه در ایران بعد از جنگ جهانی دوم در آب علی کار گذاشته شد , این مکان در 40 مایلی جاده شرق تهران واقع شده است و هنوز هم علیرغم وجود جذابیتهای دیزین و شمشک همچنان محلی محبوب است , چراکه دیزین و شمشک دارای سراشیبیهای تندتر و طولانی تری هستند . شمشک در 35 مایلی شمال پایتخت قرار دارد. فصل اسکی معمولا از ماه دسامبر تا مارچ و آپریل ادامه دارد.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:0 توسط محمد حسین |

چهار باغ در استان اصفهان
یک محقق امریکایی بنام آرتور افام پوپ , که اثر ماندگاراو در شش جلد به عنوان یک بررسی از هنر ایرانی درنظر گرفته می شود و مطالعه آن برای همه دانشجویان این مبحث ضروری است ,  به شرح این مدرسه در کتابش ( احتمالا آخرین ساختمان عظیم ایران) پرداخته است. این بنا , در بین سالهای 1706 و1714 و در دوران سلطنت شاه سلطان حسین ( آخرین پادشاه صفویه ) ساخته شده است. اینگونه گفته می شود که مادر شاه هزینه ساخت این ساختمان و کاروانسرای مجاور بآن را پرداخته است , این کاروانسرا برای مدرسه عظمت خاصی را بهمراه داشت . این بنا در سالهای 65-1962 تبدیل به جالبترین و مجللترین هتل در خاورمیانه گشت. گنبد آجری شکل بزرگ آن بر بالای جایگاه مقدس درانتهای شمالی ساختمان با کاشی کاریهای سبک اسلامی به رنگ زرد , سیاه و سفید پوشیده شده است که در زمینه براق فیروزه ای اش جلوه خاصی دارد و دراطراف قسمت استوانه ای شکل آن  نواری از سنگ ارمنی لاجوردی وجود دارد که با کتیبه های خطاطی ای به رنگ سفید تزیین گردیده است. درخشندگی رنگهای گنبد و مناره با آجر کاریهای خاکی رنگش چندین برابر می شود. لرد کرزون , سیاستمدار و جهانگرد که کتاب وی بنام ایران و مسئله ایرانی در سال 1982 به چاپ رسید منبع اطلاعات منحصر به فردی می باشد , وی از مدرسه به عنوان یکی از مجللترین خرابه هایی یاد می کند که تا بحال درایران دیده است. اگرچه این بنا را بطور ماهرانه ای بازسازی نموده اند اما همچنان از آن به عنوان مسجد و نه مدرسه علوم دینی استفاده می گردد.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:59 توسط محمد حسین |

هشت بهشت در اصفهان
هشت بهشت یک ساختار هشت سطحی است
که نمونه ای ازکاخهای اصفهان به شمار می رود. این بنا به فرمان شاه سلیمان درسال 1081 هجری شمسی ساخته شد. باغ آن که همیشه از بین طاقهای بزرگش قابل رویت است قسمت کاملی ازاین بنا می باشد. سقف گنبدی شکل اتاق پذیرایی اصلی , با رنگ زرشکی رنگ شده است که بر روی پایه ای طلایی و درخشان قرار گرفته است و بالای پنجره ها , آینه ها درخشندگی خاصی را ایجاد می کنند. بر روی قسمت خارجی طاقها طرحهای زیبایی از پرندگان , حیوانات و صحنه های شکار به چشم می  خورد . این تصاویر به نمای خارجی هشت بهشت جان می بخشند. درآن زمان شکار یکی از تفریحات شاهان به شمار می رفت و معمولا هفت روز قبل ازعزیمت دربار برای شکار , چادرها, قالیچه ها , سرویسهای طلا و دیگر لوازم به محل کمپ فرستاده می شدند , برای حمل این میزان بار تقریبا پنج تا هفت هزار شتر مورد نیاز بود. در موردشکوه وجلال این اردوهای شکار اینگونه قضاوت می کردند که به هر نجیب زاده پانصد فوت مربع برای چادرش اختصاص داده می شد که درچادرهای ابریشمی وی اتاقهایی  برای حرمسرا, یک حمام ویک هال پذیرایی قرار داشتند.سقف طبقه دوم اتاق پذیرایی هشت بهشت با دکوراسیون آینه ای می درخشد وبسیار با شکوه وپرعظمت است
.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:58 توسط محمد حسین |

نصیر الملک
این مسجد در انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. سازنده این مسجد , نصیر الملک یکی از نخبگان شیراز بود . این مسجد بخاطر کاشی کاریها و معماری اش بسیاربی نظیر است. کار احداث این مسجد در سال 1293 هجری شمسی آغاز گردید و در سال 1305 هجری شمسی توسط  محمد حسن معمار و محمد رضا کاشی پز شیرازی به پایان رسید . 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:58 توسط محمد حسین |

سی و سه پل در (اصفهان)

سی و سه پل در (اصفهان) پل الله وردی خان که در روی زاینده قرار گرفته ادامه چهار باغ ( خیابان اصلی اصفهان ) است . این پل که در اوایل قرن 17 به دستور شاه عباس و برای یکی از جنگهایش ساخته شد و به نام یکی از سرداران اصلی اش الله وردی خان نام گرفت . این پل همچنین 33 قوس یا 33 پل هم نامیده می شود. این بنا 45 فوت عرض و 175 یارد طولش می باشد. اگرچه این پل نمای بسیار زیبایی دارد اما از نظر قدمت تاریخی و زیبایی همچون 2 پل پایین رودخانه نمی باشد. این پل در انتهای جنوبی خیابان چهار باغ در اصفهان قرار دارد و نام سازنده اش را گرفته است . این پل همچنین پل جلفا هم نامیده می شود. این پل از آجر و سنگ ساخته شده است. گفته می شود که این بنا در ابتدا دارای 40 طاق بوده که رفته رفته به 33 طاق کاهش یافته است. با رجوع به اسناد معتبر تاریخی که از زمان شاه عباس باقیمانده است اینگونه بنظر می رسد که احداث این پل با احداث چهارباغ در یک زمان ( سال 1596) به پایان رسیده است. این پل بخاطر 33 طاقی که دارد 33 پل نامیده می شود.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:57 توسط محمد حسین |

برج خاموش در یزد
دخمه یا قلعه خاموشان ( برجهای خاموش) , این سه ساختمان پرعظمت از بین دیگر ساختمانهایی که بر بلندای تپه وجود داشته اند باقی مانده اند , این بناها در مجاورت یزد ( در حدود 15 کیلومتری جنوب غرب ) قرار دارند جاییکه جسد زرتشیان را به پای برج می آوردند و تشریفات مذهبی ای را در حضور اقوام و آشنایان فرد مرده انجام می دادند , سپس کشیشان جسد را به داخل برج می بردند و آنرا بر روی سنگهای مسطح کف زمین قرار می دادند , بدین گونه با دوری از خاک , آب و آتش ( عناصر الهی که آلوده کننده هستند) , روح فرد مرده متعلق به اهورامزدا می شد . بعد ازمدتی کوتاه کلاغها و لاشخورها جسد را از هم میدریدند و تکه تکه می کردند, پس ازآن استخوانها را بدرون چاله ای در مرکز برج می انداختند. در پای برجها بقایای ساختمانهایی دیده می شود که زمانی در مراسمهای تشییع جنازه به کار می رفت. هنگامیگه هنوز از برجها برای تدفین زرتشتیان استفاده می کردند , تنها کشیشها اجازه ورود به درون برجها را داشتند. امروزه بازدید برخی ازآنها برای عموم آزاد است. درداخل این تپه ساختمانهای زرتشتی متروکه دیگری هم وجود دارند که شامل یک چشمه خشک شده, یک آشپزخانه و یک دستشویی می شوند. سنت قرار دادن اجساد در برج خاموش در حدود پنجاه سال پیش در دنیای زرتشتیان منسوخ شد و ازآن زمان آتش جاودانه به درون آتشکده تازه ساخته شده در مرکز شهر یزد انتقال یافت. در حقیقت , ازاین برجها تا سال 1987 و تا زمانیکه همه اجساد زرتشتیان رادر قبرستان پای برجها دفن کردند استفاده می شد
.
  


                                       

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:57 توسط محمد حسین |

عالی قاپو در اصفهان

عالی قاپو در اصفهان نام عالی قاپو یا دروازه پرش کوه به این جهت به آن داده شد که دﻘﻳﻘﺄ در محل ورود به کاخهای صفویه قرار دارد . این کاخها در فضایی بین میدان چهارباغ و بولوار نقش جهان بنا شده اند. این بنا که یکی دیگر از عمارتهای باشکوه صفویان می باشد در اوایل قرن 17 توسط شاه عباس بزرگ ساخته شد. این بنا بمنظور پذیرایی از مهمانان خاص و سفرای خارجی که برای دیدن شهریار بزرگ می آمدند ساخته شده بود. در این مکان و در زمان شاه عباس برای اولین بار نوروز سال 1006 هجری شمسی جشن گرفته شد. این بنای مستطیل شکل که 48 متر ارتفاع داشته و 6 طبقه میباشد دارای تراس عریضی است که در جلوی این بنا قرار گرفته و شامل ستونهای چوبی می باشد. دیوارهای عالی قاپو دارای نقاشیهای بسیار زنده ای است که توسط رضا عباسی کشیده شده است . شاه عباس دوم بسیار علا قه مند به تزیین وکمال عالی قاپو بود و بیشترین سهم او در سالن با شکوه بود که به دستور وی 18 ستون این سالن آینه کاری شد و سقف آن با نقاشیهای بی نظیری پوشیده گشت.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:56 توسط محمد حسین |

کاخ شمس العماره در تهران
شمس العماره یکی از اولین ساختمانهای بلند و مرتفع در تهران قدیم به شمار میرود. ناصر الدین شاه قاجار به دوستعلی خان نظام الدوله ( معیرالممالک) دستور ساخت آن را داد. وی محلی را در قسمت شرق ارگ انتخاب کرده و ساخت این بنا را در 1867 میلادی به پایان رساند. این ساختمان بسیار عالی طراحی شده بود و تزیینات داخلی متنوعش مانند گچ کاریها
, آینه کاریها , کاشی کاریها و دیوارکاریها آنرا مبدل به یکی از عالیترین بناهای تاریخی تهران کرده اند. معیر الممالک نه تنها این بنا را با سرمایه خودش ساخت بلکه برای آن فرشها و اثاثیه نیزخرید و یک ساختمان کامل و مبله را به ناصرالدین شاه قاجار هدیه کرد. این کاخ در قسمت شرقی کاخ گلستان واقع گردیده است و به دوره ناصرالدین شاه تعلق دارد. نظر ساخت عمارت شمس العماره در یکی از سفرهای خارج شاه , به وی الهام شد چراکه او در خارج ساختمانهای چند طبقه مرتفعی را دیده بود. این بنا را دوستعلی خان معیرالممالک در سال 1867- 1865 ساخت. ساختار این بنا بسیار محکم است و تناسب وتقارن آن به زیبایی شکل گرقته است . این بنا ازآجر ساخته شده است و دارای دیوارهای قطوری می باشد. در بعضی جاها قطر دیوارهای زیرزمین متجاوز از 600 سانتیمتر می باشد و قطر دیوارهای طبقه همکف در حدود 510 , 150و 120 سانتیمتر است. شمس العماره بلندترین ساختمان سلطنتی با سه طبقه و دو برج در بالای آن بوده است. این ساختمان به عنوان کاخ پذیرایی برای مهمانان رسمی استفاده می گردیده وهمچنین یک حرمسرای خصوصی نیز برای ناصرالدین شاه داشته است.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:47 توسط محمد حسین |

آرامگاه شعرا در آذربایجان شرقی
آرامگاه شعرا مکانی است که بسیاری از شاعران , متصوفان , دانشمندان و خداشناسان معروف ایرانی  در آن آرمیده اند. افرادی چون :خاقانی شروانی, زهیر فریابی , قطران تبریزی , محمد شیرین , مغربی , همام تبریزی , سلمان ساوجی , فلکی شروانی, قاضی بیضوی و بسیاری از شاعران تبریزی معروف معاصر چون محمد حسین شهریار در این مکان بخاک سپرده شده اند.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:46 توسط محمد حسین |

ماسوله در استان گیلان

ماسوله در استان گیلان اگرچه مناطق جنوبی دریای خزر معموﻷ با کوهها و روستاهای دست نخورده و مناطق مسکونی پوشیده شده است اما در این میان نمی توان از ماسوله نام نبرد . ماسوله که در 56 کیلومتری جنوب غربی رشت و 1050 متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد به عنوان زیباترین روستای اینجا به شمار می رود. به این روستا که در نزدیکی رشت قرار دارد میتوان از طریق فومن و از گذرگاه زیبایی که پوشیده از جنگل است رسید. این روستا از بالکنهایی ساخته شده است که بطور بیقاعده قرار گرفته اند و خانه های آن کرم رنگ بوده و با درختان همیشه سبزی احاطه شده اند. این روستا به صورت شیب دار بوده بطوریکه ارتباط با کوچه های اطراف غیر ممکن است . این روستا امکانات زیادی برای بازدید کنندگانش ندارد اما مدل مارپیچ آن که بینظیر است باعث شده همه را با وجود گرد و خاک و خشکی محل به سمت خود جذب کند و ارزش یک روز سفر از رشت را داشته باشد.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:43 توسط محمد حسین |

ابراهیم خان
این حمام عمومی و بازار را ابراهیم خان , حاکم کرمان از روی سخاوت و حمیتش ساخت . ساخت این بنا مربوط به قرن سیزدهم هجری شمسی و دوره قاجار می باشد.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:43 توسط محمد حسین |

کاخ گلستان در تهران
در دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی , باغ بزرگی که چهارباغ نامیده می شد در کنار کاخ گلستان ساخته شده بود. پس ازآن کریم خان زند(1749-1779میلادی) دستور داد که یک قلعه نظامی , یک بارو وتعدادی برج در همین منطقه بسازند.
در دوران قاجاربتدریج برخی ازبناهای سلطنتی دربین قلعه نظامی برپا شدند , به عنوان مثال در سال 1813 میلادی که همزمان با پنجمین سال سلطنت ناصرالدین شاه بود, قسمت شرقی باغ سلطنتی امتداد پیدا کرده بود و کاخهایی دراطراف آن ساخته شده بودند که کاخهای باغ گلستان نامیده می شدند و تعدادی از آنها درقسمت شمالی باغ گلستان احداث شدند, این بنا شامل تعدادی موزه نیز با نامهای تالار برلیان و تالار نارنجستان می شود. در سال 1873ناصرالدین شاه با توجه به آنچه که در نخستین سفرش به اروپا دیده بود , موزه ای بزرگ با دیوارهای آینه کاری وجواهرات گرانبها در باغ گلستان ایجاد کرد. مراسمهای تاج گذاری دو پادشاه آخرسلسله پهلوی در این کاخ انجام می شد و جشنها و مراسمهای وﻳﮋه و با شکوه دیگر دربار نیز دراین مکان برپا می گشت.  


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:42 توسط محمد حسین |

باغ ملی یا ال گلی در آذربایجان شرقی
قبل از اینکه از تبریز خارج شوید فرصت دیدن باغ ملی یا ال گلی را از دست ندهید. یک دامنه با شکوه و پارکی در اطراف یک دریاچه مصنوعی که در منطقه ای به وسعت 54675 مترمربع به سبک باغ تخت در شمال شیراز یا قصر قاجار در شمال تهران اما بسیار کوچکتر قرار دارد. ال گلی که تنها 4 کیلومتر از تبریز پایین رود قرار دارد مکان بسیار زیبایی است . این مکان محل محبوبی برای اقامت آخر هفته ساکنان اطراف است. تپه ای در قسمت شرقی پارک قرار دارد که ازروی پله ها به سمت استخر سوق داده می شود و یک آبشار که در نوک تپه قرار دارد و به سمت استخر سرازیر می گردد. در مرکزاین استخر یک ساختمان شش گوشه بزرگ قرار دارد . گفته می شود که این استخر را در دوران سلطنت شاهان آق قویانلو احداث کرده اند , اگرچه آنرا در زمان صفویان وسعت داده اند. این بنا را در زمان حکمرانی قهرمان میرزا ( پسر عباس میرزا از سلسله قاجار) به طور بنیادی تعمیر کردند. اخیرا نیز پارک بزرگی در جاده فرودگاه ساخته شده است که بازدید کننده های زیادی را به خود جلب می کند.  


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:41 توسط محمد حسین |

برج آزادی در تهران
این برج  بیانگر شهر تهران است وقسمتی از بنای فرهنگی آزادی می باشد که در میدان آزادی تهران در منطقه ای به وسعت پنج هکتار قرار گرفته است.  این بنا متشکل از قسمتهای زیر است , برج 50 متری آزادی که قسمت اصلی موزه را تشکیل داده است و معماری آن ترکیبی از سبک معماری اسلامی و ساسانی است. سالن صدا وسیما ی این بنا که طراحی آن بر پایه نقشه جغرافیایی ایران است بیانگر خصوصیات منطقه ای ایران در قدیم می باشد که به فرهنگ , روش زندگی , مذهب و بناهای تاریخی مربوط می شود. یک ناقل ماشینی به بازدید کنندگانش این اجازه را می دهد که از سالن در آرامش کامل بازدید  کنند . برخی از راهروها و سالنها به نمایشگاههای موقتی اختصاص داده شده اند. سالن تصاویر متغیر با 12 اتاق نمایشگر فعالیتهای فرهنگی , صنایع دستی , ابتکارهای جدید و غیره می باشد. یک سینما , کتابخانه و دیگر خدمات کامل کننده فعالیتهای این ساختمان هستند.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:41 توسط محمد حسین |

ارگ بم در استان کرمان

ارگ بم در استان کرمان ارگ بم یا قلعه مشهور بم د ر روی صخره بسیار بزرگی ساخته شده است که محدوده ای به وسعت 6 کیلومتر مربع را می پوشاند. این بنا 300 متر طول و 200 متر عرض داشته و از 2 قسمت تشکیل شده است. این دﮋ 5 شیوه ساختاری از خشت خام دارد که مربوط به 5 یا 6 قرن قبل از میلاد می باشد. این مکان تحت تعمیرات مکرر بوده و شامل استحکاماتی می باشد. این بنا مرکب از یک ورودی قدیمی – استحکامات دقیق – تعدادی ساختمان از زمان صفویه – یک مسجد و یک بنا می باشد که به چهارفصل یا کاخ 4 فصله معروف است . در مورد چگونگی ساختمان این بنای مجلل و باشکوه 2 کتیبه یا دست نوشته وجود دارد که حاصل مرمتهای اخیر ارگ بم می باشد. هردو لوح در تاریخ 20 آذر 1337 شمسی یا 1958 میلادی پیدا شده اند که یکی از آنها دربخش حفاظت از میراث فرهنگی و دیگری در بخش باستان شناسی نگهداری می شود. کرمان قلب جهان است .این سخن را یکی از شاعران صوفی قرن 8 میلادی می گوید. ارگ بم شامل قسمتهای زیر می باشد. دروازه جنوبی اصلی - بازار اصلی شهر- مسجد باشکوه و مجلل- پادگان مستحکم قلعه- عمارت مجلل چهار فصل در اینجا لارم به ذکر است که این میراث باشکوه جهانی به خاطر زلزله ای که در سال 2003 در بم رخ داد قریب به 80 درصد آن تخریب شد .


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:40 توسط محمد حسین |

پرسپولیس (تخت جمشید)

پرسپولیس (تخت جمشید) در ارتفاعات کوه سنگی رحمت در نزدیکی فلات مرودشت خرابه های کاخ تخت جمشید از شکوه و عظمتی برخوردارند. احداث این کاخها در زمان داریوش اول (521 قبل از میلاد) آغاز شد و تقرﻳﺒﺄ 150 سال به طول انجامید. تخت جمشید به عنوان یک میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسیده است . ورودی آن شامل 2 پلکان می باشد که شامل 110 پله کوتاه و عریض می باشد. در بالای پلکان ورودی اصلی قرار دارد که به دروازه بزرگ معروف است که در جلوی آن دو مجسمه گاو نر قرار دارد که دارای سرانسان و یک جفت بال هستند. این بنا 2 خروجی دارد که یکی از آنها به جنوب و دیگری به شرق راه دارد. خروجی جنوبی به کاخ آپادانا می رسد. تخت جمشید در فضایی به وسعت 125 هزار متر مربع بنا شده است و شامل قسمتهای اصلی زیر می باشد تالار پذیرایی رسمی و کاخها کاخهای کوچکتر و خصوصی خزانه سلطنتی قلعه خصوصی و استحکامات خاص.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:39 توسط محمد حسین |

دروازه باغ ملی در تهران
این دروازه با شکوه آجری را که با کاشی های هفت رنگ تزیین گردیده است در سال 1922 به دستور رضا خان ساخته اند , رضاخان در این زمان وزیرجنگ بود. این بنا یک ساختمان قدیمی دوران قاجاراست که چند صد متر به سمت شمال امتداد دارد و از فضای بین آن برای سالهای طولانی به عنوان زمین رژه ارتش بزرگ ( میدان مشق )استفاده می کرده اند . در سمت راست دروازه جایگاههای افسران پلیس قرار دارد که آنرا در زمان سلطنت رضا شاه به شیوه هخامنشی جدید ساخته اند, در سمت چپ موزه ای قرار دارد که احداث آن در سال 1967به پایان رسید و نیز وزارت امور خارجه هم در این محل قرار دارد. جدا از کتیبه های متعددی که بر روی دروازه قرار دارند , کاشی کاریهایی نیز دردو طرف دروازه وجود دارند که بر روی آنها توضیحاتی راجب به وسایل جنگی از قبیل توپ و تفنگها و سربازان نوشته شده است. کتیبه اصلی بر بالای طاق واقع شده است ودربالای آن اتاقی قرار دارد که موسیقی نظامی را در آنجا می نواختند. کتیبه دیگر بیان می کند که  دروازه ساخته شده از آهن آن در زرادخانه تهران درست شده است.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:9 توسط محمد حسین |

پل ورسک در مازندران
این پل در زمان سلطنت رضا شاه بر روی رودخانه ورسک در مجاورت سواد کوه بنا شد. در طول جنگ جهانی دوم , این پل به پل پیروزی یا پل آزادی معروف بود . بلندی این پل 110 متر است وطول قوس آن 66 متر می باشد. این پل یکی از شاهکارهای مهندسی راه در شمال ایران به شمار می رود.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:8 توسط محمد حسین |

مدرسه آقا بزرگ در استان اصفهان
این ساختمان قدیمی دارای چهارایوان و یک گنبد زیبا با دو مناره گچ گاری شده می باشد. اتاقها و حیاط آن که در روی سطح پایین تری قرار دارند منظره بسیار جالبی را نشان می دهند. در زیر این اتاقها استخر و منطقه نمایش شبانه وجود دارد که در تابستانها از آنها استفاده می کرده اند. گنبد بر روی یک سکوی هشت وجهی قرار گرفته و با دو لایه پوشیده شده است. پوشش پایینی , وزن سقف را تحمل می کند و آنرا به ستون ها مرتبط می سازد و پوشش دیگر که پوشش بیرونی می باشد باعث می شود که گنبد بزرگتر به نظر برسد. پنجره های سقفی به گنبد چسبیده اند که در تضاد با شیوه مذهبی که در اطراف گنبد قرار گرفته اند , اتصال متوازنی را در قسمتهای مختلف ساختار ایجاد کرده اند. سقف نواحی نمایش شبانه زمستانی و غربی با گچ پوشیده شده است که با خطوط ساده ای در کنار کتابخانه طراحی شده اند. ایوانها کاشی کاریهای پیچیده ای را نشان می دهند که نمایانگر هنر سنتی و فرهنگ این سرزمین است و مقبره های متولیان مختلف آن را می توان در ایوان غربی ملاحظه کرد. این بنا در سال 1268 هجری شمسی ساخته شده است
.      

                            

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:7 توسط محمد حسین |

تپه های سیالک در اصفهان
در حدود 4500 سال قبل از میلاد مسیح , اجتماعی با یک تمدن جالب توجه در این منطقه مستقر شد که ابزارهای آنها سنگ و استخوان بود . این امکان وجود دارد که ساکنان قبلی این ناحیه به فاتحانشان تسلیم شده بودند. در این مکان  لوحهایی رسی ازایلامیان پیدا شده است زیرا این اقوام بر اثر پیوندهایی که با تمدن شوش پیدا کرده بودند , در حدود 5500 سال پیش , نوشتن را آموختند. در نتیجه , این لوحهای رسی یافت شده با قدیمیترین دستخطهای ایلامیان نشانه هایی از این دوران به شمار میروند. شواهدی که در قبرستانی بین دو تپه کوچک به دست آمده است مربوط به مهاجران جسور تپه سیالک می باشد که شباهت زیادی به کشفیات در تپه گیان نهاوند و خوردین در ساوج بولاک دارند.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:4 توسط محمد حسین |

منار جنبان دراصفهان
مقبره عمو عبدالله که مربوط به سال 716 هجری شمسی است دارای دومناره می باشد که هرکدام در یک سمت ایوان این مقبره واقع گردیده اند و دلیل اصلی جذابیت این مکان هستند , چراکه هر حرکتی که دریکی از این دو مناره به وجود آید به طور خود بخود نه تنها درمناره دیگر , بلکه در تمام ایوان منعکس می شود. از این رو لقب معروف منار جنبان به آن داده شده است. شیوه معماری این بنای تاریخی به دوره مغول برمیگردد. ایوان این مقبره با کاشیهای چهارگوش و چندوجهی لاجوردی رنگ تزیین گردیده است وکتیبه ای نیز بر روی مقبره به شرح زیر وجود دارد:(این مقبره شیخ شریف وخداترس,عمو عبدالله بن محمدبن محمودساگلا که خداروحش را بیامرزد می باشد.(سال 716 هجری شمسی)( . منار جنبان یکی ازبناهای تاریخی شگفت انگیز اصفهان می باشد که در 6 کیلومتری غرب شهر اصفهان,در راه نجف آباد در روستای کارلاتان واقع شده است.   

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:3 توسط محمد حسین |

جبلیه در کرمان
درقسمت شرق شهرکرمان به سمت مسجد صاحب الزمان , گنبد سنگی ای به نام گنبد کبرا واقع شده است. نقشه این گنبد هشت وجهی می باشد ودرهرطرف آن طاقهای قوسی شکلی قرار دارند . هنوز اطلاعات دقیقی در مورد زمان ساخت واستعمال این اثر تاریخی در دست نیست . با این وجود شیوه معماری این بنای  تاریخی نشان می دهد که ساخت این گنبد به اواخر دوره ساسانیان (651-266پس ازمیلاد ) مربوط می شود که بعدها در زمان صدر اسلام تعمیر ومرمت گردیده است. 

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:0 توسط محمد حسین |

باغ ارم درشیراز
باغ ارم که باغ بسیار معروف و زیبایی می باشد در شهرشیراز واقع شده است. مکان آن نزدیک  خاکریز رودخانه کوشک است که سابقا درحاشیه شمال غرب شهرقرارداشت اما هم اکنون درقسمت شهرنشین می باشد. در حال حاضرباغ و عمارت ارم همچون بسیاری ازباغهای معروف دیگرشیرازچندان قدیمی به نظر نمی رسند چراکه دارای زیربناهای قدیمی بسیارخوبی هستند.زیباییهای باغ شاه بسیاربی نظیراست چنانکه فرصت شیرازی که شاعرآن زمان بوده دراشعارش باغ ارم را بخاطر داشتن گلهای زیبا , هوای تازه و درختان سروکه مشهورترین آنها درختی بنام سروناز می باشد ستوده است.  پس از کودتای سال 1332 شمسی واسیر شدن برادران قشقایی که مالکان باغ ارم بودند , دولت آنرا مصادره کرد و به دانشگاه پهلوی که بعدها دانشگاه شیراز نام گرفت بخشید . در طول این مدت دیوارهای گلی سابق را با نرده های آهنی جایگزین کردند. باغ ارم درقسمت مرکزی شهرشیراز ودر کنار خیابان ارم واقع شده است. این باغ را رییس ایل قشقایی بنام محمد علی خان قشقایی در قرن هجدهم ساخته است و هفتاد و پنج سال بعد نصیرالملک آنرا خرید. این باغ با داشتن معماری  زیبا نقاشیها , کنده کاریها و کاشی کاریها دارای زیبایی و جلال بی نظیری است.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 13:0 توسط محمد حسین |

چهل ستون در اصفهان

چهل ستون در اصفهان این بنا که موزه ای واقعی از نقاشی و سرامیک می باشد یک عمارت کلاه فرنگی بود که برای تفریح و سرگرمی شاه و مهمانانش استفاده می شد. این بنا در یک باغ زیبای سلطنتی قرار دارد و از اولین ساختمانهایی است که توسط شاه عباس دوم احداث گردیده است . یک کتیبه یا دست نوشته بیان می کند که تزیینات و نقاشیهای آبرنگ روی گچ این بنا در حدود سال 1647 میلادی به پایان رسیده است و تنها 2 نقاشی آبرنگ مشهور آن مربوط به دوره پادشاهی سلسله زندیان است. این عمارت بوسیله ایوان بسیار مجلل و زیبایی به باغ راه دارد ایوانی که دارای ستونهای چوبی زیبا وظریف می باشد . این ایوان زیبا دارای ستونهایی است که سقف آنرا که از چوبهای روشن ساخته شده است نگه می دارند سقفی که منبت کاریهای بی نظیری در روی آن به چشم می خورد. تمام دیوارهای این بنا با آینه های بزرگ و قطعات شیشه های رنگی و نقاشیهای زیبا تزیین شده است . استخر بزرگی که در جلوی چهل ستون قرار دارد 110 متر طول و 16 متر عرض آن است و 4 شیر سنگی در 4 ضلع آن قرار دارند که آب از درون دهانشان به بیرون می ریزد.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:59 توسط محمد حسین |

 باغ دولت آباد در یزد
حرارت در لبه کویر بسیار طاقت فرساست . دودکشهای بلند به عنوان دریچه های هوا عمل می کنند و به این اقامتگاهها راحتی وآسایش می بخشند. این یک بنای پیچیده است که آنرا بر اساس شیوه معماری ایرانیان مبتکر ساخته اند و شامل یک باغ بزرگ و تعدادی ساختمان می باشد. آب آن از طریق قنات تامین می شود و تا همین اواخر از آن برای اقامت فرمانداران استانها استفاده می کردند . برجسته ترین قسمت این بنا , بادگیر 33 متری آن می باشد که بر روی سقف قرار گرفته و یک جوی آب در داخل آن جریان دارد , هوا از بالا به داخل وارد می شود و از طریق جریان آب خنک می گردد . درها و پنجره های مشبک با شیشه های رنگی نیز منظره دلپذیری را بوجود آورده اند.  

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:58 توسط محمد حسین |

الموت در قزوین  
 به آنهایی که علاقه زیادی به سیر وسیاحت و ماجراجوییهای تاریخی دارند پیشنهاد می شود که به نزدیکی سرچشمه رودخانه الموت در دامنه های جنوبی رشته کوههای البرز بروند. در اینجا  آشیانه مستحکم عقابها یادآور ماجراهای صحیح ومعتبر, اما باورنکردنی ( پیرمرد کوهها ) حسن صباح , استاد بزرگ (1124-1040 هجری شمسی) و مسلکش (اساسین ) یا (هشاشین) می باشد. دژها و استحکاماتی که به اساسین معروفند , اولین بار به ادبیات اروپا تحت عنوان بازگشت جنگهای صلیبی معرفی شدند. این پناهگاههای بسیار محکم که محل سکونت طرفداران عجیب این آیین مذهبی بود , بطور بی قاعده ای بر ادراکات مسلک اسماعیلیان بنا شده بود. حسن صباح این مسلک را در قرن یازدهم پایه گذاری کرد . این مرتد که پیروانش ترس و وحشت بسیاری ایجاد کرده بودند , قاتلینی را به سراسر منطقه می فرستاد تا شخصیتهای مهم مذهبی و سیاسی را به قتل برسانند. پیروانش به حشیشیون معروف بودند چراکه آنها افراد مورد نظر را بطور زیرکانه ای به باغهای پنهانی زیبایی می کشاندند که مملو از دوشیزگان دلفریب بود و در آنجا آنها را با حشیش سنگسار می کردند و سپس به بخش آدمکشی می بردند که زیرنظر حسن صباح بود و او دارای این قدرت بود که آنها را به سوی رستگاری منتقل کند. این مسلک از سوریه تا خراسان گسترده شده بود و تا سال1256 که مغولها قلعه ایشان را تصاحب کردند این آدمکشها وحشت بسیاری را درمنطقه بوجود آورده بودند.   

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:56 توسط محمد حسین |

آتشکده در یزد
مهمترین آتشکده زرتشتیان , این آتشکده می باشد که بر روی تپه ای در باغی کوچک در قسمت شرقی خیابان آیت الله کاشانی واقع گردیده است. این آتشکده همه روزه صبح و عصر به استثنای تعطیلات رسمی برای بازدید عموم آزاد است. بازدید ازاین آتشکده رایگان است اما هدیه ها پذیرفته می شود. این آتشکده را درختان همیشه سبز احاطه کرده اند و یک استخر دایره ای شکل در حیاط آن قرار دارد که بازتاب بسیار زیبایی از معبد را در عکسبرداری هنری نشان می دهد. آتش مقدس که در پشت شیشه ای از داخل موزه کوچک نمایان است, بر طبق گقته های زرتشتیان ارشد , از سال  470 پس از میلاد روشن بوده است و آنرا در سال 1940 از محل اصلی اش به این مکان آورده شده اند . این آتشکده تمام زرتشتیان را از سراسر دنیا  به خود جذب می کند و در اینجا شخصی نیز وجود دارد که تمام چیزها را به زبان انگلیسی برای خارجیها توضیح می دهد. در اینجا همچنین دو نقاشی وجود دارد که توسط یکی از زرتشتیان ایجاد شده است. از نظر معماری شباهتهای زیادی بین این آتشکده و آتشکده های زرتشتی های ایرانی وجود دارد.  مکانهای زرتشتی دیگری هم مانند قلعه اسدان ( دژ شیرها) در شمال یزد وجود دارد . پر اهمیت ترین آتشکده, چک چک می باشد که در52 کیلومتری شمال یزد قرار دارد. 

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:53 توسط محمد حسین |

مسجد شیخ لطف الله دراصفهان
مسجد شیخ لطف الله درقسمت شرق میدان امام (نقش جهان) قرار گرفته است که به عنوان یک مکان کوچک مقدس درجلوی استخر ودرقسمت سایه دار این میدان در زمان شاه عباس بین سالهای 1602 و1619 میلادی ساخته شده است. نام این مسجد بنام فردی گذاشته شد که یک دانش پژوه ومحقق اسلامی به شمار می رفت ودرآن زمان وی را بسیار ستایش می کردند. شاه درآن زمان این شیخ را که اهل لبنان بود , ابتدا به مشهد ونزدیک بارگاه امام رضا دعوت کرد وسپس وی را در پایتخت به عنوان مسئول مسجد شاه ومدرسه الهیات منصوب کرد. تزیینات ایوان ورودی این مسجد شامل موزاییک های زرد وآبی است که زیبایی آن از ایوان بزرگ مسجد امام پیشی می گیرد. این مسجد کوچک هیچ محوطه داخلی مرکزی ای ندارد و تنها دارای یک جایگاه نماز است که نزدیک راهرو می باشد. اما واقعیت ارزشمنداین مسجدزیبایی موزاییک های دیواری آن دراصفهان می باشد که تا نوک مسجد نیز رسیده اند. در کیفیت مواد آن هیچ نقصی وجود ندارد. توازن و هماهنگی رنگها بی نظیر است . دیوارهای آن با فرشهای بسیار مجللی تزیین شده اند که دارای طرحهای هندسی طلاکاری شده می باشند که بر روی زمینه سبز آبی قرار گرفته اند. درسنگ نوشته ای که بر روی محراب قرار گرفته نام معمار این مسجد ذکر شده است , مرد فقیر و متواضعی که به دنبال بخشش خداوند بود و استاد محمد رضا فرزند استاد حسین نام داشت , وی در1028 هجری شمسی می زیست . این مسجد دارای ویژگیهای عجیبی نیز می باشد چون جایگاه و گنبد لعاب نداده آن , فقدان بارگاه مرکزی و ایوانها و تالارمقدس خالی که از سقف تا زمین با موزاییکهایی با بهترین کیفیت پوشیده شده است. کاشی کاریهای سقف آن یکی ازپیچیده ترین نمونه ها دراصفهان می باشد و کیفیت آن بسیار مرغوب است. این بنا بطور بسیار ماهرانه و زیبا در سالهای 1954 و1956 بازسازی شد.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:52 توسط محمد حسین |

حمام وکیل

این حمام در نزدیکی مسجد وکیل واقع گردیده است . حمام وکیل بخاطر تغییراتی که درحمامهای عمومی بوجود آمده , شکل اصلی خود را از دست داده است. این بنای تاریخی مربوط به دوره زندیان می باشد.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:50 توسط محمد حسین |

میدان نقش جهان در اصفهان 

در مکان فعلی میدان امام قبل از اینکه اصفهان پایتخت دولت صفویه شود . میدان دیگری قرار داشت که نقش جهان نامیده می شد و اندازه آن از میدان کنونی کوچکتر بود. شاه عباس اصفهان را پایتخت خود قرار داد و فرمان داد که این میدان باید تا اندازه کنونی خود بزرگ شود و بقیه ساختمانها به دور آن ساخته شوند. طول این چهار گوش بزرگ یا در حقیقت مستطیل 500 متر از شمال به جنوب است و عرض آن در حدود 150 متر از شرق به غرب است . این بنا در زمان حکومت شاه عباس بزرگ دراوایل قرن 17 طرح ریزی و ساخته شد. این بنا تغییرات زیادی تا 60 سال پیش و امروزه کرده است و شکل کنونی آن بسیار متفاوت با شکل قدیم آن است. در ضلع جنوبی آن مسجد شاه ودرضلع شرقی آن مسجد شیخ لطف الله ودر ضلع غربی آن قصر شاه (عالی قاپو) و در طرف شمال آن دروازه قیصریه وجود دارد که به بازار می رسد. شاید بارزترین وﻳﮋگی میدان نقش جهان این باشد که در نور خورشید و در سایه و در نورهای مختلف روز تمام فضای آن صدها منظره زیبا و دل انگیز ایجاد می کند.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:48 توسط محمد حسین |

پل خواجو

پل خواجو پل خواجو که یکی از معروفترین پلهای اصفها ن است تحسین بسیاری از بازدید کننده ها را از قرن 17 برانگیخته است . این پل در روی رودخانه ای در همان نقطه ساخته شده بود منطقه ای از حوالی خواجو که در راه قدیمی شیراز قرار داشت . این پل احتماﻷ در زمان پادشاهی تیموریان ساخته شده است . شاه عباس دوم این بنای حاضر را در سال 1650 ساخته است. این بنا 23 طاق دارد که طول آن 436 فوت و عرض آن 39 فوت می باشد. شاه عباس که دومین شاه سلسله صفویه بوده این پل را بر روی خرابه های پل حسن بایک در سالهای 1650 یا 1655 بنا کرده است. این پل تابحال نامهای مختلفی همچون پل شاه و پل خواجو و پل بابا رکن الدین و پل گبرها داشته است . محل عبور این پل به عرض 5/7 متر می باشد و از آجرها و سنگهایی ساخته شده که دارای 21 کانال بزرگتر و 26 کانال کوچکتر می باشند. قطعات سنگی که در ساخت این پل بکار رفته اند طولشان به 2 متر می رسد و فاصله هر کانال و پایه سقف 20 متر می باشد.

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:42 توسط محمد حسین |

بازار وکیل در شیراز

بازار وکیل در شیراز این بازار در دروازه شاهزاده و نزدیک مسجد وکیل قرار دارد . این بازار 5 ورودی و 2 ردیف حجره دارد که در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب به صورت ستونی نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. این بازار نمایانگر یک معماری زیبا با راهروهای سرپوشیده عریض و سقفهای بلند در امتداد آن می باشد ونیز دریچه هایی در این راهروها تعبیه شده که محلی برای جریان یافتن هوا و ورود نور می باشد.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:39 توسط محمد حسین |

باغ دلگشا
در دروازه جنوبی آرامگاه سعدی در شیراز و پایین تراز قلعه نادر, باغی بزرگ قرار دارد که به دلگشا معروف است. این باغ از تعدادی زمین وسیع تشکیل شده که در حاشیه خیابان بوستان واقع شده اند و به مقبره سعدی راه دارند. جنس دیوارهای باغ از گل ومدخل ورودی از آجر است . از دروازه ورودی باغ تا ساختمان که در مرکز آن قرار گرفته , یک آب نما و یک خیابان سیمانی وجود دارد . چهار خیابان بدین گونه در اطراف ساختمان ساخته شده اند که به دیوارهای باغ ختم می گردند. در کنار برخی از این خیابانها , درختان سرو و کاج به چشم می خورند ودر قسمتهای دیگر باغ نیز درختهای پرتقال , نخل و گردو کاشته اند. این بنارا بر روی یک سکو ساخته اند و قسمت پایین تر دیوارها را با سنگ صاف ومسطح پوشانیده اند. این بنا دارای 3 طبقه می باشد  و ایوان آن با کاشی کاریهای براق تزیین گردیده است. درهای برخی از اتاقها بسیار قدیمی هستند. درطبقه اول یک حوض هشت وجهی قرار دارد که دارای کاشی کاریهای آبی است. سقف ساختمان یک گنبد ساده است و در محل دریچه هوا قرار دارد . دراین بنا چهار اتاق سلطنتی نیز وجود دارد .   

باغ دلگشا(شیراز)- عکس از: 
مسعود امین پور مَجومِردی

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:36 توسط محمد حسین |

 آتشکده نیاسار در اصفهان
آتشکده نیاسار از سنگ و آهک ساخته شده است و نمونه کاملی از شیوه های معماری به کار گرفته شده در ساختار آتشکده های دوره ساسانیان(1253-841 ) می باشد.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:34 توسط محمد حسین |

برج طغرل در استان تهران
گنبد سرخ یا برج سرخ  قدیمی ترین اثر تاریخی  تهران می باشد و در قسمت جنوب غرب آن واقع شده است این بنا در سال 8-1147 پس از میلاد به دستور سعد بدیم , حاکم آذربایجان ( مطابق با کتیبه ای که به زبان کوفی در قسمت شمالی برج قرار دارد) ساخته شده است. در قسمت پایین این ساختار , حفره ای وجود دارد که مقبره را از آنجا می توان دید. این بنای تاریخی به صورت چهارگوش است و دارای کاشی کاریهای آبی رنگ زیبا,کارهایی با آجرهای پخته و گچ کاریهای بی نظیر در طرحهای هندسی شکل می باشد. درقسمت شمالی این بنا مدخل ورودی آن قراردارد ودر آنجا هفت پله وجود دارند که ما را به سمت مقبره و حفره هدایت می کنند. گودارد به ارزش تاریخی این بنا به دلیل وجود تزییناتش اشاره می نماید چراکه آنها قدیمیترین  تزیینات بیرونی براق و لعاب داده شده  بناهای تاریخی در شمال ایران می باشند. اینگونه به نظر می رسد که یکی از طاقهایی که درگوشه قرارگرفته وبه دو دیوار در زاویه هایی قائم متصل شده است اختراع دوره ساسانیان باشد, اگر این فرضیه درست باشد گنبد کلیسای لندن و سنت پل ( و دیگر گنبدهای پس از آن) بسط این اصل علمی است .

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:33 توسط محمد حسین |

باغ شازده در کرمان
در 42 کیلومتری جنوب شرق کرمان ودرجاده ای که از مهان (شهری معروف درقرن دهم میلادی) می گذرد , باغ شازده قرار دارد. عمارت واقع شده در این باغ , اقامتگاه تابستانی شاهزادگان قاجار بوده است که درحال حاضر بازسازی گردیده و به رستوران مجللی تبدیل شده است .

 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:32 توسط محمد حسین |

مقبره پیر باکران در اصفهان
مقبره پیر باکران به همراه سرسرا و حیاطش به قرن هشتم هجری شمسی برمی گردد و آنرا در زمان پادشاهی مغول خان الجاتو احداث کرده اند. این ساختار پیچیده دو تاریخ را در بردارد که یکی 703 و دیگری712 هجری شمسی می باشد و دارای تزیینات گچی و کتیبه های کاشی کاری شده به خط ثلث وکوفی و مجموعه ای از کتیبه های گچی می باشد که به عضمت و جلال این بنای تاریخی افزوده است. این آرامگاه متعلق به مرد پرهیزگار و دینداری در قرن هشتم بنام محمد ایبان باکران می باشد . این بنا شامل یک سرسرا , حیاط  , ایوان و خود مقبره است. نام سازنده و تزیینگرداخلی این ساختمان با شکوه که در کتیبه ذکر شده است محمد نقاش می باشد و اثر وی در بین شاهکارهای هنرهای تزیینی ایران درجه بندی شده است.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:31 توسط محمد حسین |

نقش رستم
در حدود چهار کیلومتر از کوه حاجی آباد در شمال تخت جمشید , بناهایی تاریخی متعلق به شاهان ایلامی وهخامنشی و ساسانی وجود دارند که به خاطر عظمت وبلندی شان نقش رستم نامیده می شوند. درقله این کوه چهار مقبره قرار دارند که تصورمیشود مقبره های خرگز, داریوش اول و داریوش دوم هخامنشی باشند. در اولین قسمت برجسته کاری که در قسمت پایینی کوه تراشیده شده , نارسی پسرشاپور اول در حال دریافت حلقه پادشاهی که نماد آناهیتاست می باشد, دراین کنده کاری مدل لباس , تاج, آرایش مو , جواهرات ونوارهایی که به قوزک پا بسته شده اند به زیبایی نشان داده می شوند. کنده کاری دوم که درزیر مقبره داریوش کبیر واقع گردیده , شامل دو صحنه می باشد که به وسیله یک خط باریک نسبی از هم مجزا گشته اند و هردوی آنها شباهتهایی به هم دارند چنانکه صحنه بالایی بهرام دوم (293- 276 پس از میلاد)رادریکی از نبردها با دشمنانش نشان می دهد. سومین برجسته کاری شامل عظیم ترین و مجلل ترین کنده کاری دوره ساسانی درنقش رستم می باشد و طرح آن پیروزی شاپور اول (271-242 پس از میلاد) بر امپراطور روم , والریان است, در این کنده کاری شاپور اول در حال راندن اسبش غرق درجلال و شکوه و امپراطور رم به حال تعظیم در پشت سر وی است. چهارمین برجسته کاری پیروزی هرمز دوم , شاه ساسانی (310-302 پس از میلاد) را نشان می دهد که دشمنش را شکست داده است. پنجمین برجسته کاری پیروزی بهرام دوم و ششمین , همراهی وی را با افراد دربار و وزیرانش نشان می دهد. هفتمین برجسته کاری که یکی از کهن ترین آنهاست آرتاگزرگس (242-226 پس ازمیلاد) را نمایش می دهد که درحال دریافت حلقه پادشاهی از اهورا مزدا است.


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:31 توسط محمد حسین |

مدرسه خان
این بنای تاریخی در شهر شیراز واقع شده است . این بنا را به دستورالله وردی خان و پسرش در دوره شاه عباس ساختند. این مکان که سابقا یک مدرسه مذهبی بود تا بحال چندین بار مرمت گردیده است.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:29 توسط محمد حسین |

هارون ولایت دراصفهان
عمارت هارون ولایت یا هارونیه ازیک گنبد, یک مقبره , دو محوطه محصور ودو ایوان که به زیبایی کاشی کاری شده اند تشکیل شده است. این ساختمان درزمان پادشاه صفوی (شاه اسماعیل) , درسال1512میلادی بنا شد وبعدها توسط شاهان دیگرهمین سلسله مرمت شد. کاشی کاریهای این مقبره یکی از ارزشمندترین بقایای تاریخی اصفهان به شمار میرود. دست نوشته های بی شماری در گونه های خطاطی مختلف بر روی کاشی کاریهای زمینه آن به کار رفته است. برخی ازسطرهای شعرکه مربوط به صفویان وقاجارمی باشند در مقبره و ایوان آن نیز دیده می شوند. گنبد کاشی کاری شده بسیار با شکوه این بنا دارای کتیبه ای نیزبه خط کوفی می باشد که درگرداگرد ستون آن واقع شده است.  

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:26 توسط محمد حسین |

آبیانه در اصفهان
 آبیانه روستای زیبایی در 70 کیلومتری جنوب کاشان است. این روستا نمونه زنده ای از شیوه های معماری , آداب و رسومها و مثال جالبی از سازگاری انسان با طبیعت به شمار می رود. این روستا با داشتن کوچه های سراشیب و باریک , بسیار متراکم است و خانه های واقع شده در سراشیبی آن , همچون مسیر پلکانی می باشند. در اینجا سقفهای برخی از خانه ها به عنوان حیاط خانه های بالاتر در سراشیبی بکار می روند. در این روستا تعدادی ساختمانهای اسلامی و زرتشتی هم وجود دارند که همه اینها ارزش یک بازدید دقیق را دارند. این روستا در سراشیبی شمالی کوه کرکس و در 28 کیلومتری شهر نطنز واقع شده است. آبیانه دارای آب وهوای معتدل است . آداب و رسوم و سنتهای مردم این منطقه همچون ساختمانهایش, تصویری زیبا از ایران قدیم را نشان می دهد. یونسکو , آبیانه را به عنوان یک روستای تاریخی ثبت کرده است. 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:23 توسط محمد حسین |

باغ فین در اصفهان
باغ شاه در فین , قصری مرکب از شاخصهای معماری صفویان , زندیان و قاجاریه است. این بنا به خاطر ذخیره فراوان آبش ( چشمه سلیمانی) , باغی با درختان ستبر, یک استخر با فواره های بسیار و یک حمام تاریخی ( جاییکه امیرکبیر به قتل رسید) بسیار مشهور است. ساختمان اصلی پارک و صوفه به زمان سلطنت شاه صوفی و شاه سلیمان ( پادشاهان صفویه ) نسبت داده می شوند که بعدها , دیگر شاهان صفوی آنرا گسترش داده و به مرمت آن پرداخته اند. بنای باقیمانده فعلی مرکب از دو صوفه است که به شاه عباسی و فتحعلی شاهی شهرت دارند و یک بنا که آنرا کریم خانی می نامند و حمام معروف که در قسمتی از پارک واقع شده و ساختمانی که هم اکنون موزه می باشد . صوفه شاه عباسی در حقیقت یک ساختمان دو طبقه است که در مرکز پارک واقع گردیده و روبروی دروازه باشکوهی قرار دارد . در مرکز صوفه استخر زیبایی نیزوجود دارد . بر روی دیوارها و سقف صوفه , اثرهایی از نقاشیهای رنگی دوران صفویه را می توان مشاهده نمود. این نقاشیها شامل منظره هایی از صحنه های شکار و تصاویر شاهزادگان و غیره می باشد. کتیبه صوفه از سنگ مرمر ساخته شده که تنها تعدادی از قطعات آن باقی مانده اند. صوفه دیگرکه مشهور به فتحعلیشاهی است را در سال 1226 هجری شمسی ساخته اند و در قسمت داخلی این ساختار نقاشیهای دیگری وجود دارند که منظره های مختلفی را همچون کتیبه های گچی با دست نوشته های نستعلیق نشان می دهند اما بیشتر نوشته های آن از بین رقته اند. شاعری به نام خاوری و خطاطی به نام محمد تقی حسینی این شاهکارها را در سال 1226 هجری شمسی انجام داده اند.

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:19 توسط محمد حسین |

غار علیصدر در همدان

غار علیصدر در همدان غار آبی علیصدر که در 120 کیلو متری شمال غرب همدان در روستایی به همین نام قرار دارد و در روی دامنه کوه سوباشی قرار گرفته است یکی از جالب ترین منظره های طبیعی در ایران می باشد. در حقیقت این غار یک شبکه بی پایان از غارهایی است که مملو از آب زلال و شفاف می باشد. غارآبی علیصدر در نیمه اول دهه 70 میلا دی کشف شد و در حال حاضر توسط سیل عظیمی از توریستهای ایرانی و خارجی بازدید می شود. در بعضی از قسمتهای غار عرض آن به بیشتر از 100 متر می رسد و همچنین در بعضی نقاط ارتفاع غار 10 متر و حتی بیشتر هم میشود. غار علیصدر یکی از زیباترین غارهای آبی جهان به شمار می رود . این غار شامل آبروهای کوچک و بزرگ مارپیچ است که همه آنها بهم اتصال دارند. این غار که تقرﻳﺒﺄ نیم قرن از کشف آن می گذرد دارای بازدید کننده های بسیاری در فصل تابستان می باشد.


 

+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:18 توسط محمد حسین |

با توجه به نزدیکی به تعطیلات و آغاز سفرهای درون کشوری تصمیم به معرفی برخی از آثار دیدنی و مکان های زیارتی و باستانی کشور عزیزمون ایران رو گرفتیم...

برای دسترسی به این اطلاعات از آرشیو موضوعی ، شاخه ی مکان های دیدنی ایران رو انتخاب کنید...

این ابنیه به عنوان نقاط توریستی پر بازدید کشور انتخاب شده اند.امیدواریم که سفرهای نوروزی خوب و خوشی را پیش رو داشته باشید...


+ نوشته شده در جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ساعت 12:16 توسط محمد حسین |